Rastgele Yazı

Chpliler mecliste hristiyanlığa geçmeyi tartışıyor.

Chpliler mecliste hristiyanlığa geçmeyi tartışıyor.

Mecliste Din Değiştirme Kavgası Kazım Karabekir Anlatıyor..18.7.1923’de Ankara istasyonundaki binada anayasayi düzenleme müzakeresinde vaziyet tamamiyle aydınlandı.Teşkilat-ı Esasiye’de yapılmasını uygun gördükleri tadillerin 2. günkü müzakeresiymiş. Bana haber verilmemişti. Bugün ben tesadüfen hazır bulundum.Ben geldiğim sırada Tevfik Rüştü:

-Ben kanaatimi millet kürsünden de haykırırım. Kimseden korkmam.Anayasamizda dinimiz apaçık yazılmalıdırDiyordu. Ben söz aldım ve sordum:-Anayasamizda dinimizin İslam olduğu yazılıdır.Hangi kanaati haykıracaksınız? Hıristiyanlığı mı?Mahmut Esat bey söz aldı ve sertçe cevap verdi:-Evet Hıristiyanlığı. Çünkü İslamlık terakkiye (ilerleme) manidir. Bu dinle yürünmez. Mahvoluruz. Ve bize kimse de ehemmiyet vermez.

Dedi. Ben söz alarak dedim ki:-İslamlığın terakkiye mani olması Avrupalıların uydurmasıdır. Bu meseleyi istediğiniz kadar münakaşa (tartışma) edebiliriz. Fakat münakaşaya tahammülü olmayan bir mesele varsa, din değiştirme gayretidir. Netice: İslam kalırsak mahvolmayız, fakat din değiştirme oyunu ile bizi kolay mahvedebilirler.Fethi bey söz alarak bana gayet sert cevap verdi:-Evet Karabekir. Türkler İslam’ı kabul ettiği için böyle kaldı. Ve İslam kaldıkça da bu halde kalmaya mahkumdur. Bu sebeple İslam kalmayacağız.

Dedi. Ben aynı sertlikle şu cevabı verdim: -Fethi bey bu yabancı fikri şiddetle reddederim. Geri kalışımızın sebebi bir değildir. Fütühatçılık, temsil kudreti gösterememek, Avrupa’nın ilim ve irfan cephesiyle temassızlık, idarede istibdat (baskı) gibi mühim sebepler vardır. Aynı yanlışları yapan Hıristiyan devletlerin de yıkılıp gittiğini bilmez değilsiniz. Bir zelzelenin hakiki sebebini araştırmayıp, onu gülünç bir sebebe bağlamak kadar, bu İslamlık terakkiye manidir fikrini garip bulurum.

Fakat ben iddia ediyorum ki Türk milleti ne Hıristiyan olur, ne de dinsiz kalır. Hakikat budur. Bir milletin asırlardan beri var olan en mukaddes duygularını bir hamlede atabileceğinize inanışınız objektif bir görüş değil, hayalinizdir. Böyle bir harekete cüret, memlekette kanlı bir istibdat ile başlar ve İstiklal harbinin birliğini de birbirine katar. Nasıl biteceğini de söyleyebilirim. Düşmanlarından kanı bahasına istiklalini kurtaran Türk milleti, hürriyetini kendi evlatlarına boğdurmayacak. Buna cüret edeceklerin de haklarından gelecektir Fethi bey.

Mustafa Kemal paşa sözümü keserek dedi ki: -Müzakereler çok hararetlendi. Burada kesiyorum’ Kaynak: 13,14,15,16 Kasım 1970’de Yeni İstanbul gazetesinde yayınlanan Kazım Karabekir Paşa Hatıraları

 • Yazıyı Beğendin mi?  74

Benzer Yazılar

Yapına Yorumlar (4)

 • süleyman şah diyor ki

  merak ediyorum:mecliste bu tartışmalar devam ederken,meclis başkanı veya cumhurbaşkanı m.k.atatürk kendi fikrini neden açık açık beyan etmedi? hayır arkadaşlar,ben de müslümanım,türk milleti müslümandır,müslüman kalacaktır demedi?

  Cevapla

 • Konuyu tartışmaya açan zaten kendisidir ve İslama inanmamaktadır da ondan..

  Cevapla

 • İslama inanmıyor dediginiz Atatürk unutmayalım ki:
  Meclisi kuran okutarak ve kurbanlar kestirerek açmıştır
  Kuranı ve büyük hadis kitaplarını sahsi bütcesinden harcayarak türkceye çevirtmiştir
  Diyanet in kurucusudur.
  Kendi fikrini neden beyan etmedigine gelecek olursak. Mecliste kimin kuru kimin yaş olduğunu gormek içindir. Nitekim Kazım KARABEKİR yıllarca en yakınindaki en guvendigi dostlarından biri olmuştur. Yani hristiyanlığı savunan ile degil islamı savunan ile saf tutmuştur. Ayrıca müzakerenin sonucunda da islam galil gelmistir

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*