Rastgele Yazı

Şükrü Saraçoğlu Kimdir? Yakından tanıyın..

Şükrü Saraçoğlu Kimdir? Yakından tanıyın..
1946 yılında TBMM konuşmasında:
”Din zehirdir. Türkiye’den dini tamamen atabilmek için bize 30 sene daha lazım.” diyen parkinson hastalığına yakalanan dönemin başbakanı Şükrü Saraçoğlu’nun ilginç ölümünü canlı şahitlerden Mehmed Ali anlatıyor:

‘”Ben ömrümde böyle bir şey görmedim. Adamın öyle korkunç, simsiyah, kömür gibi bir suratı var ki, bakılamıyor. Öyle bir ızdırap içinde, öyle bir bağırıyordu ki, heyecandan ben bir şey okuyamadım. Biz içeri girdikten beş dakika sonra öldü. Daha sonra aşağıya indim. Kapıcı “Hafız Efendi, yoksa öldü mü” diye sordu. “Evet” dedim.

Bunun üzerine ellerini açarak “Hey ya Rabbi, bu apartman kurtuldu ya. İğneler vuruluyor, ilaçlar veriliyor, ama adam sabahlara kadar danalar gibi bağırıyor. Kimse uyku uyuyamaz oldu” dedi.”

Şükrü Saraçoğlu 1934 ile 1950 arasında Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığını yürütmüştür . Ayrıca Saraçoğlu Mustafa Kemal Atatürk (1923, 1927) ve İsmet İnönü’den (1941) sonra dünyaca ünlü Time dergisinin kapağında yer alan 3. Türk’tür.Bu zatın ismi Aziz Yıldırım tarafından Kadıköy’de ki stada verilmiştir.

Kaynaklar:”(Fergan, a.g. e. s. 55-56), TBMM konuşmaları”

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  10

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.