Rastgele Yazı

Yeni Saadet zinciri vakası ‘ questra world, five winds binlerce kişi mağdur oldu

Yeni Saadet zinciri vakası ‘ questra world, five winds binlerce kişi mağdur oldu

İNTERNET üzerinden çığ gibi büyüyen saadet zincirlerinden birine Türkiye’den 10 bine yakın kişi 25 milyon lira para yatırdı. Paraların gittiği adreslerden biri İspanya’da, diğeri Afrika’nın batı kıyısındaki bir ada ülkesi… Sisteme daha fazla üye kazandıranların daha çok kazanacağı vaat ediliyor. Sisteme yeni üyelerin dâhil edilmesi için, “Uçak satın aldık, bankaya ortak olduk, Facebook hisselerine yatırım yapıyoruz” gibi söylentileri yayılıyor. Uzmanlar, ‘Titan’ benzeri sistem için ‘Paranız batar’ uyarısı yapıyor.

 

Türkiye’de son 1 yılda yüksek kazanç kolay para vaadiyle yaklaşık 10 bin kişiden 25 milyon lira toplayan saadet zinciri oluşumu kayıplara karıştı. Sessiz sedasız ortadan kaybolan sözde şirket binlerce kişiyi mağdur etti. İnternette ve katıldığı bazı televizyon programlarında sistemi Türkiye’ye getirdiğini söyleyen ve ballandıra ballandıra sistemi öven Türk temsilcilere ise ulaşılamıyor.Questra Holdings ve Atlantic Global Asset Management ve five winds ismiyle faaliyet gösteren oluşum merkez ofisinin Madrid’de olduğunu belirterek batık şirketleri satın aldığını ve kâra geçirerek elde ettiği kârdan haftalık olarak kendi yatırımcılarına kâr payı ödediğini söylüyordu. Sisteme ilk giren üyelere yaklaşık 4 ay boyunca haftalık küçük ödemeler yapan ve güven sağlayan oluşum bu süre zarfında Türkiye’de yaklaşık 10 bin kişiyi sistemlerine dahil ederek 25 milyon lira para topladı.

Belçikalı yetkililer uyarmıştı!2009 yılından bu yana faaliyette olduğunu söyleyen ve Türkiye’nin yanı sıra bir çok ülkede de benzer vaad ve söylemlerle dolandırıcılık yapan Questra Holdings hakkında 2016 yılında Belçika hükümeti bir bildiri yayınlayarak vatandaşları uyarmıştı. Holding olduklarını ve bir hava yolu şirketi ile ortaklıkları bulunduğunu ifade eden oluşum hakkında istihbarat çalışması yapan Belçika hükümeti, Questra Holdings tarafından merkez ofis olarak Madrid’de gösterilen adresin 45 Euro karşılığında kiralanabilen bir günlük oda servisi olduğunu, bu oluşumun 2009 yılında değil 2016 yılı itibariyle ortaya çıktığını açıklamıştı. Öte yandan şirketin ortağı olduğunu iddia ettiği TACV havayolu şirketinin de Afrika’nın batısında bulunan bir şirket olduğu ve Questra Holdings ile hiç bir bağı olmadığı açıklandı. TACV’nin bir devlet kuruluşu olduğu ve özelleştirme yapılmadığı, yapılmasına yönelik bir çalışma yürütülmediği de kaydedildi.Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kurumu’nun ülke genelinde faaliyetlerini yasakladığı Questra Holdings Atlantic Global Asset Management adlı oluşum Türkiye dahil bir çok ülkede faaliyetlerine devam etti.

Mayıs’ta ofis açtı, Haziran’da battı!
Türkiye’de medya kuruluşlarının Qestra Holdings’e yönelik okurlarına yaptığı tüm uyarılara rağmen sistemin Türkiye’deki temsilcileri medya kuruluşlarına saldırmış, sistemi karalamaya yönelik kampanya yürütüldüğünü öne sürmüştü. Şirketin dolandırıcılık amacıyla faaliyette olduğunu ve yasal bir yapısı bulunmadığını yazan gazeteler ve gazetecilere sosyal medyadan hakaret eden Türkiye temsilcileri, Maslak’ta sözde bir de Türkiye Temsilciliğini açtı. Mayıs ayında açılan ofisin ardından Questra Holdings Haziran ayında Türkiye’deki üyelerine Türk hükümetiyle ve yasalarıyla anlaşmazlık ve uyuşmazlıklar olduğunu ancak bunun geçici bir sorun olduğunu, kısa sürede giderileceğini duyurduğu bir mesajla ödemeyi durdurdu.Verilen tarihler oyalamak içindi!Temmuz ayında Türk kullanıcılara ödeme yapmaya başlayacağını yine bir mesajla duyuran oluşum şu güne dek Türkiye’deki hiç bir üyesine ödeme yapmadı. Ardından Türkiye’deki üyelerini Five Winds Asset Management adı altında başka bir sözde yatırım şirketine devrettiğini duyuran oluşum dolandırıcılığa bu sistem üzerinden devam ediyor. Five Winds Asset Management adlı oluşuma hesapları devredildiği söylenen Türkiye’deki üyeler halen paralarını alamıyor. Dolandırıldıklarını anlayan ve oluşumun Türkiye’deki temsilcilerine ulaşmaya çalışan binlerce mağdur ise muhatap bulamıyor. Maslak’ta açılan sözde Türkiye ofisi kapatılırken şirketi Türkiye’de tanıtan ve sistemin Türkiye’de temsilcisi olduğunu öne süren kişilere ise ulaşılamıyor.

Questra Holdings ve Atlantik Global, five winds adı altında faaliyet yürütülen sistemin ise bir tür yatırım şirketi olarak faaliyet gösterdiği öne sürülüyor. İnternet üzerinden yapılan paylaşımlarda, toplanan paralar ile çeşitli alanlarda yatırım yapıldığı, böylece elde edilen kazancın da üyelere dağıtıldığı öne sürülüyor.Yayılan ‘bilgiler’ arasında bir uçak şirketinin alındığı, Batı Afrika’da bulunan bir bankaya ortak olduğundu yönünde paylaşımlar var. Yine, Facbook, Alibaba, Tesla gibi dünyanın önde gelen şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapıldığı belirtilerek, yürütülen faaliyetlerin normal bir ticari faaliyet olduğu izlenimi yayılmaya çalışılıyor. Toplanan paraların yatırıldığı adreslerden biri için İspanya’nın Madrid kentindeki bir yer gösterilirken diğer ülke ise, Afrika’nın batı kıyısında bulunan 500 bin nüfuslu ada ülkesi Cape Verde.

Sisteme üye olanların başka kişileri de üye yaparak daha fazla kazanacakları vaat ediliyor.İLK UYARI BELÇİKA’DAN
Sisteme ilişkin ilk uyarıların ise Belçika ve Avusturya’dan geldiği anlaşıldı. Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi 23 Eylül 2016’daki açıklamasında sistem için “Ponzi dolandırıcılığı” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, para toplama işlemleri için herhangi bir iznin olmadığı aktarıldı. Benzer bir uyarı da 27 Ekim’de bu kez Avusturya Finansal Pazar Kurumu’ndan geldi.

BANKACILIK KANUNUNA DA AYKIRITüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu: “Bu insanlar bir tür umut ticareti yapıyor. Vatandaşların da kanmalarının en önemli sebebi ise, bildikleri tanıdıkları kişiler aracılığı ile sisteme girmeleri ve kamu otoritesinin engel olmaması… Yapılan işlem hem bankacılık kanununa hem tüketici kanunu açısından suç. 2014 yılında yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketici Kanunu’nun 80’inci maddesi bu faaliyetleri açıkça yasaklamış durumda ve ceza öngörülmüş. Sisteme, evini arabasını satıp giren insanlar ve bu konuda mağduriyetler gelmeye başlıyor. Bu kişiler, 5 yıldızlı otellerde toplantı düzenliyor ve insanların umutlarını pazarlarken, kendi yakınlarını da bu işe alet ederek iki kez mağdur olmalarına neden oluyor. Savcılıklar, kendilerine yapılan başvuruların etkili bir biçimde soruşturmalı, her ne kadar paralar yurtdışına da transfer edilse buradaki bağlantılar ve banka hesapları mercek altına alınmalı ve bu çeteler çökertilmeli. Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile MASAK da bunları takip altına alıp yargı önüne çıkarak daha fazla mağduriyetin önüne geçilmeli”

  • Yazıyı Beğendin mi?  42

Benzer Yazılar

Yapına Yorumlar (12)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.