Rastgele Yazı

Kuzey Kore Balistik füze firlatti.Nereye düştüğü belii değil.

Kuzey Kore Balistik füze firlatti.Nereye düştüğü belii değil.

Kuzey Kore, yeni bir kıtalar arası balistik füze denemesi yaptı. Füzenin nereye düştüğü ise bilinmiyor. Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore ordusunun balistik füze denemesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Füzenin nereye düştüğü ise henüz bilinmiyor.

BAŞKENTİN GÜNEYİNDEN FIRLATILDI

Güney Kore haber ajansı Yonhap, askeri yetkililere dayandırarak Kuzey Kore’nin doğu yönünde bir füze fırlattığını bildirdi. Açıklamaya göre füze, Kuzey Kore’nin başkenti Pyonyang’ın 150 km güneyinden, Kore saati ile 03.05’te ateşlendi.

JAPONYA YÖNÜNE DOĞRU FIRLATILDI

Füzenin nereye düştüğü konusunda herhangi bir bilgi paylaşılmazken, füze rotasının Japonya yönlü olduğu iddia edildi.

PENTAGON’DAN AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Albay Robert Manning, “Kuzey Kore tarafından fırlatılan muhtemel bir füze tespit ettik. Durumu değerlendirip ek bilgiler elde ettiğimizde bunları paylaşacağız” dedi.

JAPONYA VE GÜNEY KORE UYARMIŞTI

Öte yandan Japon ve Güney Koreli yetkililer bugün yaptıkları açıklamada, Kuzey Kore’nin yeni bir füze testinin yakın olabileceğini düşündüren radyoaktif verilerde bir artış olduğunu belirtmiş, ayrıca bir Japon hükümet yetkilisi “Kuzey Kore önümüzdeki günlerde bir füze başlatabilir” açıklamasında bulunmuştu.

EYLÜL AYINDA DA FIRLATMIŞTI

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 12 Eylül’de aldığı yaptırım kararından sonra 15 Eylül’de Japonya’ya doğru bir füze fırlatmıştı.

Japonya Devlet Bakanı Yoshihide Suga, füzenin Hokkaido adasının üzerinden geçtiğini ve adanın 2 bin kilometre doğusunda Pasifik Okyanusu’na düştüğünü belirtmiş, Güney Kore askeri yetklilileri ise, füzenin Başkent Pyongyang yakınlarından fırlatıldığını ve 3 bin 700 kilometre havada kaldığını açıklamıştı.

Bu mesafenin, ABD’nin Pasifik’teki adası Guam’ı vurmak için yeterli olduğu biliniyor.
Ancak ABD ordusu, füzenin fırlatılmasında hemen sonra orta menzilli bir balistik füze tespit ettiklerini, ama bu füzenin Kuzey Amerika ya da Guam’a tehdit oluşturmadığını açıklamıştı.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*